Dlaczego świeża mozzarella różni się smakiem od pakowanej mozzarelli?

  Ser mozzarella na desce serów Mauricio Sanches do Prado/Shutterstock Jim Thompson


Mogą nosić to samo imię, ale świeże ser mozzarella a pakowany ser mozzarella smakuje tak różnie, że równie dobrze mogłyby być dwoma różnymi rodzajami sera. Powód różnicy, jak wskazał Jak , to dwa „M” produkcji mozzarelli – mleko i wilgoć.czy kurczak jest smażony?

Świeży ser mozzarella, który najprawdopodobniej znajdziesz w delikatesach, sklepach specjalistycznych, a może niektórych sklepach spożywczych, wytwarzany jest z pełnego mleka. W sklepie spożywczym można znaleźć przetworzony ser mozzarella z pełnego mleka, ale prawdopodobnie został wyprodukowany z mleka częściowo odtłuszczonego lub odtłuszczonego, aby wydłużyć jego okres przydatności do spożycia.
Jeśli chodzi o wilgotność, świeża mozzarella będzie pakowana próżniowo w gęstej płynnej postaci, aby zapewnić utrzymanie co najmniej 52% wilgotności. Z drugiej strony, pakowany ser mozzarella będzie miał zawartość wilgoci poniżej 50%, więc jest mniej psujący się.

Różnice w mleku i wilgotności między świeżym serem mozzarella a pakowanym serem mozzarella decydują o tym, jak długo może pozostać w lodówce. Świeża mozzarella powinna być zużyta w ciągu jednego dnia od zakupu, natomiast zapakowana mozzarella może być przechowywana w lodówce przez około tydzień.Różne sery, różne zastosowania

  Świeży ser mozzarella w sałatce OlgaBombologna/Shutterstock

Ponieważ są to zasadniczo różne sery, świeża i pakowana mozzarella powinna być używana inaczej w gotowanie . Po prostu nazywane jedzeniem zawiera podstawowe wskazówki dotyczące używania dwóch różnych rodzajów sera mozzarella.czy makaron ramen jest dla ciebie zły?

Na przykład świeża mozzarella jest prawie z definicji przeznaczona do spożycia jak najszybciej. Z tego powodu jest to dobry wybór do nadania szczególnego smaku i smaku sałatkom. Jako przekąska lub dodatek, podgrzewanie świeżej mozzarelli na plasterku pomidora to smaczna uczta.

Pakowata mozzarella, która ma znacznie grubszą konsystencję niż świeża mozzarella, jest idealna do dwóch popularnych kreacji, pizzy i lasagne, ze względu na łatwość tarcia, która idealnie wtapia się w te potrawy.

ile kosztują paluszki pizzy?

Ale jeśli nalegasz na dodanie chociaż trochę bardziej kremowego smaku świeżej mozzarelli do pizzy lub lasagne, Simply Called Food sugeruje lekkie zamrożenie jej, aby ułatwić, choć nadal trochę trudno, zetrzeć.

Wartość odżywcza każdego rodzaju

  Rozdrobniona mozzarella na pizzę? Anna Shalam/Shutterstock

Chociaż istnieją różnice w sposobie użycia świeżego sera mozzarella i przetworzonego sera mozzarella, istnieje niewielka różnica w ich wartości odżywczej, z wyjątkiem zawartości sodu.

Według Nasze codzienne życie , porcja 1 uncji świeżej mozzarelli zawiera około 70 kalorii, podczas gdy przetworzona mozzarella waha się od 85 kalorii dla wersji z pełnego mleka do 72 kalorii dla wersji częściowo odtłuszczonych.

Inne miary żywieniowe są podobnie zbliżone, ze świeżą mozzarellą ustalaną na 5 gramów białka na uncję i przetworzoną mozzarellą zawierającą od 6 gramów do 7 gramów białka na uncję, w zależności od tego, czy jest to mleko pełne, czy odtłuszczone.

Świeża mozzarella ma jednak mniejszą zawartość tłuszczu niż przetworzona odmiana. Świeża mozzarella, do której odwołuje się Our Everyday Life, zawiera 5 gramów tłuszczu na uncję, w tym 3 gramy tłuszczów nasyconych. Przetworzona mozzarella z pełnego mleka zawiera 6,3 grama tłuszczu na uncję, w tym 3,7 grama tłuszczów nasyconych, podczas gdy przetworzona mozzarella częściowo odtłuszczona zawiera 4,5 grama tłuszczu, w tym 2,9 grama tłuszczów nasyconych.

Wszystkie sumy tłuszczów, zarówno zwykłych, jak i nasyconych, są znacznie poniżej maksymalnej zalecanej dziennej dawki tłuszczu.

oryginalny kolor m&m

Jeśli chodzi o sód, świeża mozzarella ma znacznie mniej tego potencjalnie problematycznego składnika dietetycznego przy 85 miligramach na uncję. Mozzarella częściowo odtłuszczona ma 175 mg sodu, a mozzarella z pełnego mleka ma 180 mg sodu. Wszystkie sumy są jednak znacznie poniżej zalecanego maksymalnego spożycia sodu wynoszącego 2300 mg dziennie.