Nieopowiedziana prawda o Whataburgerze

Burger Whataburgera Facebook

Whataburger może nie mieć takiej samej rozpoznawalności, jak niektóre z największych amerykańskich sieci burgerów, ale nie oznacza to, że nie odniósł sukcesu od czasu jego otwarcia prawie 70 lat temu. Łańcuch znany jest w szczególności z kilku charakterystycznych cech: ze swojej wyłączności na południowo-wschodnie i południowo-zachodnie stany USA; klasyczne budynki z ramą w kształcie litery A, które są wykorzystywane do restauracji; i jego charakterystyczną, pomarańczowo-białą kolorystykę.


Spójrz jednak poza podstawy, a znajdziesz zupełnie nową historię za Whataburgerem. To historia teksańskich fanatyków, afrykańskich gór, podróży kosmicznych, polityków, broni i – oczywiście – burgerów. Być może nie znasz jej tak dokładnie, jak Burger King, McDonald's lub jakakolwiek inna gigantyczna megakorporacja fast foodów, ale to nie znaczy, że nie jest to historia warta poznania. To jest nieopowiedziana prawda Whataburgera.Większy burger

Harmon Dobson Instagram

Historia Whataburgera zaczyna się w 1950 roku, kiedy założyciel Harmon Dobson otworzył bar z burgerami na Ayers Street w Corpus Christi w Teksasie. Dobson był przedsiębiorcą, który pracował niezliczone różne prace w ciągu swojego życia, włączając w to budowę statków, wiercenie ropy i handel diamentami. Ale to fast food będzie jego powołaniem. Nazwa jego restauracji wzięła się dokładnie z tego, czego można by się spodziewać: chciał stworzyć burgera tak dużego, że gdy klient go odebrał, wykrzyknął: „Co za burger!”
fabryka cukierków willie wonka

Sukces nie przyszedł szybko. Dobson zarobił tylko 191 dolarów w ciągu pierwszych trzech dni swojej działalności, ale sytuacja szybko się zmieniła – wielkość hamburgerów w restauracji (które miały pięć cali zamiast znacznie mniejszych burgerów serwowanych w większości miejsc) zaczęła przyciągać coraz więcej klientów. Czwartego dnia swojej działalności zarobił 141,80 dolarów i sprzedał 551 hamburgerów.

36 864 sposoby na zrobienie burgera

Jedzenie Whataburgera? Instagram

Biorąc pod uwagę, że na rynku jest tylko osiem burgerów Menu Whataburgera , możesz pomyśleć, że nie ma zbyt wielu opcji, jeśli chodzi o sposób obsługi Twoich — ale bardzo, bardzo się mylisz. W 2009 roku firma rozpoczęła miesięczną kampanię, chwaląc się, że istnieją: 36 864 sposoby na zrobienie Whataburgera , po dodaniu wszystkich życzeń specjalnych, takich jak grillowana cebula, papryczki jalapenos, potrójne mięso i dodatkowy ser.Rzeczywiście, personalizacja była częścią marki Whataburger od lat i była dla sieci czymś, co jest powodem do dumy. Klienci firmy Whataburger mogą określić cechy swojego burgera od chleba, mięsa, wielkości, po dodatki, przy czym każdy burger jest przygotowywany na zamówienie. Inne sieci fast foodów mogły wskoczyć na modę dostosowywania w ostatnich latach, ale prawdopodobnie Whataburger zrobił to pierwszy.

Whataburger kontra What-A-Burger

Co za burger Instagram

Nie obwinialibyśmy Cię za chęć wypróbowania Whataburgera. W pełni konfigurowalny, przyzwoitej wielkości burger ze stosunkowo średniej wielkości sieci, który nie jest tylko zwykłym, codziennym BK lub McDonald's? Dlaczego nie, prawda? Cóż, jeśli się nad tym zastanawiasz — po prostu upewnij się, że trafiłeś do właściwego Whataburgera.facet fieri schudnąć

Jeśli mieszkasz w Wirginii lub w Karolinie, możesz znaleźć się na sieć burgerów o nazwie What-A-Burger . W rzeczywistości to ta ostatnia sieć – założona przez przedsiębiorcę z Wirginii o imieniu Jack Branch – wybrał tę nazwę jako pierwszy, wywołując małą konsternację między tymi dwoma sieciami, gdy odkryli się nawzajem w 1970 roku.

Obie restauracje zakończyły dyskusję na temat potencjalnej miękkiej fuzji, ale ustaliły umowę o koegzystencji, w której What-A-Burger ozdobi swoje restauracje stonowanymi kolorami, podczas gdy Whataburger będzie nadal używał jasnopomarańczowego schematu malowania. Sprawa sądowa wniesiona do Sądu Apelacyjnego w 2004 r. potwierdziła, że ​​oba łańcuchy mogą współistnieć pokojowo, a wszystkie zaangażowane strony są usatysfakcjonowane. Sytuacja, która zwykle kończy się długą rozprawą sądową, załatwioną skinieniem głowy i uściskiem dłoni. Nie tak źle, prawda?

To teksańska ikona

Flaga Teksasu Facebook

Whataburger ma swoje lokalizacje na całym amerykańskim Południu, ale to właśnie Teksas jest szczególnie przywiązany do sieci burgerów. Teksańczycy kochali burgery na długo przed pojawieniem się Whataburgera (w rzeczywistości wielu mieszkańców twierdzi pierwszy hamburger powstał we wschodnim Teksasie w 1904 r., ale od czasu jego powstania mieszkańcy największego amerykańskiego stanu darzyli szczególną miłością oryginalnego wielkiego burgera świata fast foodów.

Popularność sieci w Teksasie przekształciła ją w coś w rodzaju ikony kultury. Tak bardzo, że stało się to punktem spornym w stanowym wyścigu senackim w 2018 roku między Tedem Cruzem i Beto O-Rourke, z których ten ostatni został nazwany „Potrójny Whataburger liberał” przez swojego rywala.

Wielu było jednak zszokowanych, gdy okazało się, że badanie w 2017 roku zasugerował, że In-N-Out zajął miejsce Whataburgera jako najpopularniejsza sieć fast foodów w Teksasie. Whataburger odpowiedział przez Twittera do roszczenia — żądając ponownego przeliczenia.

Na szczycie świata

Góra Kilimandżaro

McDonald's może mieć Big Mac . Burger King może mieć Whopper . Ale Whataburger ma samo niebo. Przynajmniej to jest argument, dzięki któremu mógłbyś wystąpić wysiłek włożony w 2010 r. ze strony duetu ojciec i syn Jerry i Hudson Baird. Jerry, właściciel ośmiu restauracji Whataburger, zabrał flagę z logo sieci na szczyt Kilimandżaro w Tanzanii i rozwinął ją z dumą, gdy już tam dotarł.

Kilimandżaro nie jest łatwą wspinaczką (tylko 40 procent z 25 000 osób, które co roku próbują osiągnąć szczyt o wysokości 19 340 stóp, faktycznie udaje się), więc korporacyjny szef Whataburgera mógł być tylko zachwycony, aby zobaczyć sukces Bairdów – i wykonać wyczyn, który najbardziej Zespoły zajmujące się marketingiem sieci fast foodów mogą tylko pomarzyć. Baird zostawił flagę Whataburgera na szczycie przed powrotem z góry; ale czy to nadal pozostaje tajemnicą.

Kosmiczne ciasteczka

Prom kosmiczny Facebook

Jest tylko jeden sposób, aby wybrać łańcuch hamburgerów, który znajduje się na szczycie jednej z najwyższych gór świata – i to już. Na szczęście niebo nie jest ograniczeniem dla Whataburgera. W 1999 roku załoga STS-93 promu kosmicznego Columbia (wyprawa wcześniejsza niż niefortunna misja, której nazwa ta stała się ostatecznie synonimem) zażądała zakupu ciasteczek od Whataburgera. będzie im towarzyszył w ich lipcowej misji .

czekoladowe ciasteczko papy johna

STS-93 był misją historyczną na wiele sposobów : był to pierwszy w historii prom kosmiczny dowodzony przez kobietę, była to najkrótsza zaplanowana misja od 1990 roku i stanowiła ogromną szansę dla NASA do monitorowania wzrostu roślin i komórek biologicznych na orbicie, a także wpływu ćwiczeń na orbicie na poziom mikrograwitacji. Nie oszukujmy się jednak tutaj — prawdziwym zmieniaczem gry STS-93 było kupowanie ciasteczek tam, gdzie wcześniej nie było ciasteczek.

Gry Whata

Pracownicy Whataburgera Instagram

Na Ziemi Whataburger znalazł nieco (ale tylko nieco) bardziej stonowane celebrowanie wszystkiego, co Whataburger, niż dosłownie wystrzeliwanie jedzenia w kosmos: WhataGames . Co dwa lata „członkowie rodziny” — czyli pracownicy — restauracji Whataburger z całego kraju zbierają się, aby wziąć udział w trzech dniach intensywnych konkursów kulinarnych. Restauracja jest na czas zamykana, a fałszywi goście są sprowadzani w celu składania zamówień (jako swego rodzaju symulacja godzinnego szczytu na lunch) i testowania konkurencji pod względem dokładności, umiejętności i życzliwości.

Zespół sędziów o jastrzębich oczach obserwuje, jak pracownicy muszą radzić sobie z trudnymi zamówieniami, wybrednymi klientami i innymi podobnymi problemami, upewniając się, że zamówienia są całkowicie dokładne, a na twarzach zawsze pojawia się uśmiech. Gdzie indziej zespoły mogą rywalizować na takie tematy, jak historia i kultura Whataburgera w środowisku przypominającym teleturniej. I nie przejmuj się zbytnio, jeśli to wszystko brzmi jak coś, czego normalnie można by się spodziewać w jakiejś przeciętnej, dystopijnej powieści o świecie złapanym w szpon wszechobecnych złych hiperkorporacji — członkowie zespołu mogą wygrać nagrody w wysokości do 5000 dolarów w gotówka, co sprawia, że ​​wszystko jest trochę mniej przerażające.

Trzymanie go w kaburze

Otwórz carry Texas Obrazy Getty

Słynne jest to, że Teksas ma dość luźne przepisy, jeśli chodzi o broń palną. Posiadacze niektórych licencji mogą otwarcie nosić broń ręczną w miejscach publicznych w całym stanie, z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami, takimi jak kampusy uniwersyteckie. Whataburger trafił na pierwsze strony gazet w 2015 roku, jednak, kiedy zdecydował się przeciwstawić prawom stanowym dotyczącym otwartego noszenia broni.

Sieć wydała oświadczenie przypominające mieszkańcom Teksasu, że nie pozwala klientom otwarcie nosić broni w żadnej z ich restauracji, a dyrektor generalny Preston Atkinson przypisał tę zasadę klientom i pracownikom narzekającym na to, że czują się niekomfortowo w obecności osób, które w widoczny sposób noszą broń palną. Nastąpiło to po tym, jak gubernator Teksasu Greg Abbott podpisał nowe prawo umożliwiające Teksańczykom obnoszenie się z bronią do woli. Pomimo ograniczeń dotyczących otwartego przenoszenia, Whataburger pozwala na ukryte noszenie broni licencyjnej w swoich restauracjach.

Burger FLOTUS

Melania Trump Obrazy Getty

Kolejnym świadectwem popularności Whataburgera wśród mieszkańców Teksasu – i być może prekursorem całej tej całej kerfuffle Cruz/O'Rourke – było wizyta Melanii Trump i Karen Pence do oddziału sieci w 2017 roku. Po spotkaniu z ofiarami huraganu Harvey Trump i Pence wpadli na lunch do Whataburgera. Instytucje publiczne w Teksasie zbierały pochwały dla dwóch kobiet za udany udział w akcji PR. Policja w Corpus Christi chwaliła się, że „@Flotus zna dobrego burgera”, a oficjalne konto miasta na Twitterze wskazuje, że Whataburger to „rodzinne miasto”. klasyczny.'

Inni, z których wielu wcześniej lubiło wybryki Whataburgera w mediach społecznościowych, skrytykowali oficjalne konto restauracji na Twitterze za przyjęcie Trumpa i Pence'a do ich restauracji. Czy drugi Trump — znany fan McDonalda ponad wszystko inne — cokolwiek do powiedzenia na temat wizyty pozostaje niepotwierdzone.

Sekretne menu

Posiłek z Whataburgera Instagram

Tak, oczywiście Whataburger ma tajne menu . W dzisiejszych czasach prawie wszędzie tak jest. Istnieje cała masa rzeczy, które możesz dostać od Whataburgera, jeśli podejmiesz inicjatywę, aby zapytać, zaczynając od samych burgerów. Są w pełni konfigurowalne, pamiętasz? Oznacza to, że jeśli poprosisz o trzy stosy marynat w dwóch bułeczkach, albo frytki, albo – cóż, w zasadzie o cokolwiek… dostaniesz to.

Ale jeśli chcesz trzymać się „oficjalnego” tajnego menu, masz wegetariańskiego burgera, przyrządzanego z pasztecikiem ziemniaczanym. Kanapka z grillowanym serem to przyzwoity wybór dla każdego, kto ma ograniczony budżet, a „The Hulk” to zielone połączenie Powerade i sody Vault. Możesz też wybrać Triple Triple, kurczaka z goframi lub kanapkę z kurczakiem z miodem BBQ. Czy masz pomysł tutaj? Dostosowanie oznacza dostosowywanie, a to oznacza byle co . To jest rodzaj sensu Whataburgera. Wejdź do swojego lokalnego oddziału, zignoruj ​​menu na ścianie i po prostu zaszalej.

czy whisky fireball zawiera płyn przeciw zamarzaniu?