Co powinieneś wiedzieć przed kolejnym łykiem rumu

Kieliszek rumu

Kiedy myślisz o rumie, może przyjść na myśl wiele klasycznych obrazów. Duch ma tendencję do przypominania większości ludzi żywych ilustracji relaksu na białych piaszczystych plażach nad morzem na Karaibach. Stwarza to ochotę na piña coladę, może skłonić Cię do myślenia Ojciec chrzestny i popijając daiquiris na Kubie , i oczywiście, kto mógłby zapomnieć o Jacku Sparrowie Piraci z Karaibów — poważnie, dlaczego rum zawsze znika?


Rum to z pewnością popularny alkohol, często dodawany do owocowych koktajli przy barze. Ale ponieważ rodzaje rumu są tak bardzo różne, można również popijać rum czysty lub na skałach, podobnie jak lubisz szklankę rumu Szkocka lub Burbon . Nie chodzi tylko o wiosenne imprezy i bary przy basenie z tym starannie stworzonym duchem. Jak się okazuje, do rumu jest o wiele więcej niż na pierwszy rzut oka.Z czego dokładnie robi się rum? Jak rum powstał i stał się jednym z najpopularniejszych alkoholi na rynku? Tłuczony zanurkował, aby przyjrzeć się bliżej. Oto, co powinieneś wiedzieć przed kolejnym łykiem rumu.
Rum istnieje od wieków

Degustacja szklanek rumu

Chociaż rum może wydawać się, że od kilkudziesięciu lat ozdabia koktajle z jasnymi parasolami, w rzeczywistości jest to jeden z najstarszych alkoholi na rynku. W rzeczywistości rum istnieje już od setki lat.

Pierwsza wzmianka o rumie pochodzi z 1650 roku, kiedy to nazwano go „zabójczym diabłem” i „rumbullem”. Po 17 latach pod tymi nazwami w końcu stał się sam jako „rum”. W tamtych czasach robienie rumu z melasą było dość powszechne, ponieważ syrop był tak łatwo dostępny. Według informacji, do 1655 r. brytyjska marynarka wojenna zaczęła codziennie dawać każdemu marynarzowi pół litra rumu Forbes . Z tą pieczęcią Brytyjskiej Marynarki Wojennej nietrudno sobie wyobrazić, że inni przyswoiliby sobie to jako ich codzienny kieliszek przed snem.Pierwsi koloniści z obu Ameryk również wydawali się kochać rum, a produkcja w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się wcześnie, kiedy pierwsza amerykańska destylarnia została otwarta na Staten Island w stanie Nowy Jork w USA. 1664 . I chociaż dziś uważamy bourbon za oficjalnego amerykańskiego ducha, rum z pewnością miał swoje korzenie w USA na długo przedtem.

Większość rumów wciąż jest wytwarzana z melasy

trzcina cukrowa

Każdy rodzaj alkoholu, czy to wino, piwo czy likier, zawsze charakteryzuje się rodzajem cukru używanego w procesie fermentacji. Kiedy drożdże są wprowadzane do procesu, zjadają cukry znajdujące się w winogronach do wina lub zbożach do piwa i napojów spirytusowych, ostatecznie zamieniając je w alkohol.W przypadku rumu chodzi o linię bazową trzcina cukrowa . Podobny do sposobu szparag jest uprawiana i zbierana jako roślina wieloletnia, trzcina cukrowa rośnie wysoko, a gdy jest gotowy do zbioru, łodygi są cięte maczetami. Czasami łodyga może przynosić plony dwa razy w roku, ale wiele innych upraw daje plon tylko raz w roku. Trzcina cukrowa składa się z cukru, błonnika i wody. Woda i sok z cukru są ekstrahowane z łodygi, a następnie poddawane fermentacji. Gdy świeży sok z trzciny cukrowej zostanie poddany fermentacji, jest gotowy do destylacji do rumu.

Większość rodzajów rumu jest nadal produkowana z melasa , który zasadniczo pozostaje, gdy sok z trzciny cukrowej jest rafinowany na typowy cukier granulowany, którego wszyscy używamy w domowych przepisach.

co zrobiła żywność Goya?

Rum jest szalenie popularny w koktajlach

Mrożony koktajl rumowy

Lżejsze lub przejrzyste alkohole, takie jak wódka , Gin , a biały rum stanowią idealną bazę do koktajli, ponieważ mogą przybierać różne profile smakowe i tak dobrze się ze sobą zazębiać. Z pewnością koktajl z bourbonem lub szkocką można zamówić w barze, ale ze względu na złożone smaki nie są tak powszechne. Rum dobrze komponuje się z tropikalnymi i owocowymi smakami ze względu na swoją słodycz i od bardzo dawna jest używany w wielu koktajlach za barem.

Daiquiri , klasyczny napój podawany wstrząśnięty lub zmiksowany, jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych napojów rumowych, a ta mikstura istnieje od początku XX wieku, zgodnie z Przewodnik diffforda . Łącząc rum z limonką, miodem i wodą, napój stał się niezwykle popularny, ponieważ ludzie szukali sposobów na delektowanie się rumem, zamiast popijania go od razu.

Lata później, w 1954 roku, przyszedł czas na Pina Colada , uznając koronę za jedną z najpopularniejszych opcji napojów mieszanych. Został stworzony w Portoryko przez zmieszanie rumu, kremu kokosowego i soku ananasowego, a ostatecznie został uznany za narodowy napój Portoryko w 1978 roku.

Rum jest produkowany w wielu krajach

Miedziane alembiki w gorzelni

Rum może przywodzić na myśl klimaty karaibskie i białe piaszczyste plaże. Z pewnością nie jest błędne myślenie o rumie pochodzącym z tych obszarów. Podczas gdy wiele innych napojów spirytusowych jest zwykle produkowanych w jednym konkretnym miejscu, takim jak Irlandzka whisky , szkocka i bourbon, rum jest faktycznie produkowany na całym świecie. Ale nie martw się, jest kilka Karaibów Państwa w tej mieszance.

Według Barbadosu produkuje się naprawdę smaczny rum Thriller , co ma sens, biorąc pod uwagę, że ten tropikalny kraj słynie z pierwszej sprzedaży rumu. Rum produkowany w Indiach wydaje się być nieco gęstszy i ciemniejszy niż rumy produkowane gdzie indziej, ale mieszkańcy tego kraju wydają się go uwielbiać. Rum produkowany na Kubie ma zwykle wyższą zawartość, dzięki czemu jest nieco lżejszy i bardziej orzeźwiający.

Producenci rumu w małej Gujanie uwielbiają bawić się smakami, jeśli chodzi o rum. Często rumy z Gujany zawierają więcej przypraw, wraz z wanilią i miodem, dzięki czemu rumy są bardziej aromatyczne i złożone. Każdy kraj, w którym produkowany jest rum, ma swoje specyficzne cechy, dzięki czemu rum jest jeszcze bardziej interesujący.

Sposób starzenia się rumu zmieni jego kolor

Beczki rumu Sven Creutzmann/mambo Photo/Getty Images

Rum występuje w wielu różnych postaciach, ale do tego wszystko się sprowadza (a może powinniśmy powiedzieć, że jest destylowany?): Rum różni się zarówno w zależności od tego, gdzie jest produkowany, jak i ile czasu alkohol spędza w beczce. Co ciekawe, zarówno jasne, jak i ciemne rumy zaczynają się jako klarowny płyn.

Robić Pokój , sok z trzciny cukrowej lub melasę miesza się z wodą i drożdżami w celu fermentacji. Wynik fermentacji określany jest jako „przemycie” i jest poddawany destylacji. Gotuje się mieszaninę alkoholu i wody, która wydziela opary. Gdy te pary zostaną schłodzone, zostaną skondensowane i ostatecznie destylowane. Po destylacji czysty rum może dojrzewać w zbiorniku ze stali nierdzewnej, w którym nie nabierze żadnych cech kolorystycznych. Czyste rumy mogą również trafić do beczki, zwykle leżakowane przez rok, aby nabrać niektórych cech beczki i stworzyć gładszy alkohol. Po starzeniu ciecz jest usuwana z beczki, a kolor jest filtrowany.

Złoty lub ciemniejszy rumy z drugiej strony spędzaj więcej czasu w beczce, nabierając cech drewna i zyskując gładką fakturę. Starzenie w dębowych beczkach daje złoty rum, podczas gdy zwęglony dębowa beczka stworzy ciemny rum.

Jest tak wiele różnych rodzajów rumu

Wlewanie rumu do kieliszków Jezioro Lisa/Getty Images

Rum może wydawać się prostym duchem. To rzeczy, które wchodzą w skład tego ulubionego koktajlu podczas przerwy wiosennej, prawda? To nie dokładnie walizka. Ponieważ istnieje ogromna różnorodność w rodzaje rumu , istnieją również specyficzne cechy każdego z nich — i nie wszystkie nadają się do mieszania z mojito.

Biały rum, który jest również klasyfikowany jako czysty, srebrny lub jasny rum, jest najczęściej używany w tych klasycznych drinkach barowych przy basenie z owocowymi dodatkami, zwieńczonych parasolem. Są super lekkie w smaku, dzięki czemu idealnie nadają się do mieszania. Rumy złote są następne pod względem profilu koloru i smaku, z czasem spędzonym na leżakowaniu w beczce, dając gładszy i bardziej złożony łyk. Te rodzaje rumu są często używane do klasycznego rumu i coli. Ciemny rum ma bardzo złożony, głęboki, ciemny profil smakowy dzięki czasowi spędzonemu w beczce. Ten rodzaj rumu można popijać tak samo, jak dobrego burbona lub szkockiej.

czy paprykę trzeba przechowywać w lodówce?

Rum nadaje się również dobrze do przyprawiania lub przyprawiania, a zarówno klarowny, jak i niektóre rodzaje ciemny rum może przyjmować dodatkowe dodatki smakowe. Przyprawione rumy z dodatkiem wanilii i cynamonu, a nawet przyprawy dyniowej to idealna libacja w chłodne dni.

Prosty napój rumowy zapobiegł tej chorobie w brytyjskiej marynarce wojennej

Brytyjski okręt wojenny Keystone/Getty Images

Podczas koniec XV i początek XVI wieku , groźba szkorbutu była bardzo realna, a dolegliwość zabijała marynarzy na lewo i prawo. Charakteryzujący się poważnym niedoborem witaminy C, szkorbut pogorszył się w ciągu kilku tygodni, ale pojawiły się wczesne objawy osłabienia, stany podgorączkowe i nagłe wyczerpanie.

Dlatego Witamina C jest potrzebny w organizmie do wchłaniania żelaza, leczenia ran, odgrywania roli w tworzeniu neuroprzekaźników, takich jak dopamina, i pomagania w utrzymaniu silnych tkanek łącznych w organizmie, poważny niedobór z pewnością nie był pomocny w okresie, gdy Kolumb i jego ludzie odbywali podróż transatlantycką. Winny był szkorbut ponad dwa miliony marynarzy giną na morzu, odbierając im życie częściej niż sztormy czy walki razem wzięte.

świetny brytyjski program do pieczenia na netflixie

Z Pokój będąc tak łatwo dostępnym w krajach karaibskich nad morzem, alkohol ten stał się ulubionym napojem dla jednej z eskadr marynarki brytyjskiej w 1655 . Złapany duch i marynarze brytyjskiej marynarki wojennej z całej floty otrzymywali dzienną rację rumu dwa razy dziennie przez 1731 , przy czym racje są podawane w szalenie wysokich dawkach. Z biegiem czasu zdano sobie sprawę, że dzienna racja rumu wspaniale współgra z dzienną racją soku z limonki, ponieważ witamina C znajdująca się w soku została podzielona, ​​aby odeprzeć szkorbut.

Rum może mieć pewne korzyści zdrowotne

Rum z colą

Co by było, gdybyśmy przez cały ten czas pili piña coladę z frytkami i salsą i popijali daiquiri pod parasolem plażowym, rzeczywiście wiązały się z tym pewne korzyści zdrowotne? Jak się okazuje, ta koncepcja nie jest zbyt naciągana.

Popijając kieliszek rumu nie zawiera żadnych tłuszczów ani węglowodanów, więc od samego początku oszczędzasz na tym, jeśli chodzi o codzienne spożycie tłuszczu i węglowodanów. Jedyne kalorie pochodzą z alkoholu, siedem kalorii na gram. Tak jak Bardzo dobrze pasuje doniesiono, że rum może nawet zwiększać gęstość kości, zmniejszając ryzyko osteoporozy. Zauważono również, że umiarkowane spożycie rumu może pomóc w zwiększeniu dobrego cholesterolu i zmniejszeniu bólu mięśni. I tak jak brytyjska marynarka wojenna wykorzystała swoją porcję rumu jako idealne połączenie soku z limonki do walki szkorbut , rum jest dziś doskonałym alkoholem do mieszania z sokiem owocowym. Chociaż prawdopodobnie nie przejmujesz się szkorbutem, rum zmieszany z sokiem z cytryny i miodem — a gorący Toddy — może złagodzić bolące gardła od zwykłego przeziębienia.

I chociaż wszystkie te potencjalne korzyści zdrowotne brzmią świetnie, ważne jest, aby pamiętać, że rum jest nadal produkowany z wysoką zawartością alkoholu, a nadmierna konsumpcja z pewnością może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Napoje z rumem mogą przyprawić o najgorszego kaca

Koktajle owocowe

Czy kiedykolwiek siedziałeś w barze lub przy basenie, popijając o jeden za dużo Mai Tais? Te trafią szybko, ponieważ zwykle są wykonane z trzech rodzajów rumu, a także likieru pomarańczowego Curacao, limonki i lodu. W tej szklance jest w zasadzie cały alkohol. I chociaż te Mai Tais mogą przez chwilę zapewnić przyjemny szum, to uderzą cię jeszcze bardziej strasznym kacem rano, tak jak robi większość słodkich napojów rumowych.

Nasilenie kaca może mieć związek z ilością kongenerów, które były w twoim napoju. Kongenery są „produktem ubocznym fermentacji, który nadaje niektórym alkoholom ich głębokie kolory” i „mają tendencję do nasilania objawów kaca”, powiedział Tory Tedrow, zarejestrowany dietetyk. Insider biznesowy .

Ze względu na kongenery znajdujące się w whisky, brandy i rumie, te alkohole są notorycznie złe i powodują najgorszego kaca. Następnie, gdy połączysz rum z dużą ilością cukru, tak jak robią to barmani w piña colada, daiquiris lub huraganie, dodajesz jeszcze więcej oliwy do ognia, ponieważ obfite ilości cukier sprawi, że poczujesz się wystarczająco źle.

Największa destylarnia rumu znajduje się w Puerto Rico

Butelki bacardi Scott Olson/Getty Images

Rum jest z pewnością produkowany w wielu różnych krajach, ponieważ obejmuje wiele rodzajów i stylów. Ale jest jedna firma, która od wieków wypompowuje ogromny kawał rumu na świecie, a teraz szczyci się największą gorzelnią rumu na Ziemi.

Bacardi rozpoczął produkcję rumu w 1862 roku i do 1930 zrealizowano plany otwarcia zakładów produkcyjnych w Meksyku i Portoryko. Teraz Bacardi Portoryko destylarnia jest odpowiedzialna za produkcję 85 procent światowej destylacji firmy spirytusowej. W samej destylarni każdego dnia produkuje się ponad 100 000 litrów rumu. Nic więc dziwnego, że destylarnia Bacardi w Puerto Rico zdobyła tytuł za największa destylarnia rumu na świecie.

A firma z pewnością potrzebuje tak dużej destylarni (plus kilka innych w Meksyku i Indiach), ponieważ Bacardi zajęła drugie miejsce wśród 10 najlepiej sprzedających się marek rumu w 2019 roku. Tylko w tym samym roku Bacardi sprzedało 17,8 miliona skrzynek swojego popularnego rumu.

łatwe napoje do zamówienia w barze

Istnieje mnóstwo teorii na temat tego, jak rum ma swoją nazwę

rum z colą

Biorąc pod uwagę bogatą przeszłość rumu oraz fakt, że rum był produkowany w ogromnej liczbie krajów na całym świecie, nie dziwi fakt, że ten alkohol miałby różne nazwy. I na przestrzeni lat mnóstwo teorie próbowałem wyjaśnić, jak wszyscy poznaliśmy rum pod jego obecną nazwą.

Jedną z takich teorii jest to, że rum pochodzi od słowa „ pomieścić ”, pochodzi od holenderskiego słowa „roemer”. Wynika to z historii osadników holenderskich i ich uprawy trzciny cukrowej na Barbadosie. pomieścić był dużym kielichem, podobnym do kieliszka do wina, z dużą podstawą z pięknymi, misternymi detalami. Być może było to idealne naczynie do delektowania się szklanką rumu, a nazwa została zapożyczona i skrócona od jego przydomka.

Ponieważ rum jest zrobiony ze sfermentowanej trzciny cukrowej, inny teoria dodaje cukier do mieszanki. Łacińskie słowo oznaczające cukier to „ saccharum ”, co doprowadziło do teorii, że trzecia sylaba słowa została wykorzystana jako tłumaczenie na język angielski. Rum był również znany pod nazwą „rumbullion” jako nagrania z około 1650 show, więc być może zdecydowano, że prostsze będzie zachowanie pierwszej sylaby i samo nazwanie jej rumem.

Rum ma nieco mroczną przeszłość

Beczki z rumem na plaży

Chociaż rum z pewnością wygląda jak wszystkie piña colady i kolorowe parasole, ma również dość ciemną stronę – w tym powiązania z tym, co było znane jako Trójkąt Handlu . Handel zniewolonymi ludźmi między Anglią, Afryką i Ameryką Północną rozpoczął się, gdy Sir John Hawkins rozpoczął swoje podróże z Anglii w latach 60. XVI wieku, a operacje trwały do ​​1807 r., gdy ustawa o handlu niewolnikami zniosła go.

Hawkins był odpowiedzialny za handel angielskimi towarami dla zniewolonych ludzi z Afryki. Stamtąd niewolnicy byli wymieniani w Nowym Świecie na towary, które wracały do ​​Anglii. Trasa była strategią stosowaną do przemieszczania towarów, az czasem zaczęły pojawiać się inne trasy.

Ci w Nowa Anglia potrzebował dostępu do melasy i cukru trzcinowego z wysp karaibskich do produkcji rumu. W tym czasie melasa i cukier trafiły z West Insides do Nowej Anglii. Gdy cukry zostały wykorzystane do przetworzenia na rum, trunek był wysyłany do Afryki, gdzie był wymieniany na zniewolonych ludzi. Ci, którzy zostali zniewoleni, zostali następnie przetransportowani do Nowego Świata i sprzedani.

Rumu można używać do konserwowania owoców

garnek rumu Facebook

Jak się okazuje, rum nie służy tylko do picia. Ma też inne zastosowania. W Niemczech używa się go do przechowywania owoców. Nierzadko w niemieckich kuchniach można zobaczyć małe ceramiczne słoiczki zwane a rumtopf . Słoiki przeznaczone są do przechowywania świeżych owoców, zbieranych w szczycie sezonu. Cukier i rum są dodawane do słoika, aby zapobiec psuciu się owoców, jednocześnie przekształcając je w coś w rodzaju masywnego, owocowego, syropowatego likieru. Ten owocowy, alkoholowy syrop staje się idealnym uzupełnieniem lodów, ciast lub ciast.

Chodzi o to, aby zachować owoce, gdy są w sezonie, aby gdy nadejdzie zima, nadal można się nimi cieszyć. Często dodaje się mieszanki różnych rodzajów owoców, ponieważ te owoce są sezonowe i są świeżo zbierane. Z pewnością, jeśli nie masz własnego tradycyjnego słoika z rumtopfem, tę samą koncepcję można wykorzystać do stworzenia idealnego polewa do deserów, łącząc dojrzałe owoce z cukrem i wysokowartościowym rumem w szklanym słoiku lub innym pojemniku. Po kilku miesiącach Twoje przetwory będą gotowe do delektowania się.