Kiedy jesz za dużo orzeszków ziemnych, tak dzieje się z twoim ciałem

Orzeszki ziemne

Dla wielu osób orzeszki ziemne są tanią i zdrową przekąską. Pomimo swojej nazwy są faktycznie członkiem z rodziny roślin strączkowych, wraz z ciecierzycą, soczewicą i innymi fasolami, i mogą być satysfakcjonującym substytutem chipsów lub innej przetworzonej żywności, gdy masz ochotę na chrupiącą przekąskę.


substytut drożdży odżywczych

Chociaż są ogólnie zdrowe, mają również dość dużo kalorii. Tylko jedna garść orzeszków ziemnych zawiera około 170 kalorii, według Żyj silnie , więc łatwo przesadzić, jeśli podjadasz bez zwracania uwagi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że orzeszki ziemne są również bogate w tłuszcz, około 15 gramów tłuszczu na uncję. Chociaż składają się głównie z tłuszczów nienasyconych, zawierają również niektóre tłuszcze nasycone, które są wysokokaloryczne i mogą prowadzić do przyrostu masy ciała, wysokiego poziomu cholesterolu, a nawet zablokowania tętnic.Ludzie powinni również zwracać uwagę na rodzaje spożywanych orzeszków ziemnych. Chociaż orzeszki ziemne mają naturalnie niską zawartość sodu, wiele popularnych marek zawiera dodatkowe składniki, takie jak sól i, za dużo dodatkowego sodu może przyczynić się do wysokiego ciśnienia krwi.
Orzeszki ziemne mogą mieć niezamierzony negatywny wpływ na zdrowie

orzeszki ziemne w kształcie serca

Orzeszki ziemne są również źródłem fitynianu, który jest znany jako środek przeciwodżywczy, ponieważ w rzeczywistości hamuje zdolność organizmu do wchłaniania innych ważnych minerałów. Fityniany wiążą się z substancjami odżywczymi w przewodzie pokarmowym i uniemożliwiają pełne wchłanianie niezbędnych minerałów, takich jak żelazo, cynk i wapń. Ponadto mogą zakłócać działanie niektórych enzymów trawiennych, co zmniejsza zdolność organizmu do rozkładania białek, tłuszczów i węglowodanów oraz prowadzi do pewnych problemów trawiennych, takich jak gazy i wzdęcia. Precyzyjne odżywianie .

Ponadto orzeszki ziemne zawierają wysoki poziom kwasów tłuszczowych omega-6, ale nie porównywalną ilość kwasów omega-3, a brak równowagi w tych dwóch niezbędnych wielonienasyconych kwasach tłuszczowych powoduje stan zapalny. Zwiększony stan zapalny jest czynnikiem ryzyka wielu problemów zdrowotnych, w tym zapalenia stawów i raka, a także wiąże się z opornością na insulinę i otyłością, za Codzienne wiadomości o zdrowiu na Uniwersytecie . .święty mikołaj pije starbucks

Oczywiście orzeszki ziemne mogą być również bardzo niebezpieczne dla podgrupy populacji, która cierpi na alergie na orzeszki ziemne. Alergie na orzechy mogą powodować pokrzywkę, nudności, skurcze, duszność, a w skrajnych przypadkach anafilaksję. Klinika majonezu . Niektóre przypadki mogą być tak poważne, że mogą prowadzić do hospitalizacji, a nawet śmierci, jeśli nie zostaną natychmiast wyleczone.