Tak naprawdę powstają żelki

żelki

Na tym świecie są dwa typy ludzi. Są tacy, którzy jedzą żelki tylko raz lub dwa razy w roku, dokładnie w okresie wielkanocnym, a są też tacy, którzy trzymają je na biurkach w małych cukierkach przez cały rok, ciesząc się nimi pełną garścią. Żelki są jednym z tych cukierków, na punkcie których można mieć absolutną obsesję, zwłaszcza ze wszystkimi ich kuszącymi (i niektóre całkowicie obrzydliwe ) smaki, lub można je uznać za całkowicie sezonowe i rozsądnie jest podnieść torbę, jeśli spacerujesz po wielkanocnej alejce z cukierkami i natkniesz się na nie.


Tak czy inaczej, żelki są odwieczną podstawą cukierków, a przy tak wielu smakach do wyboru, z pewnością każdy znajdzie swój ulubiony smak. Ale kiedy zanurkujesz trochę głębiej, możesz być zaskoczony, gdy poznasz historię powstawania tych małych fasolek. Żelki są rodzajem skomplikowanych cukierków, z wieloma etapami procesu produkcji, zanim zostaną zapakowane i trafią do lokalnego sklepu. Mogą być małe, ale są potężne, a my mamy czerpak. Tak naprawdę powstają żelki.To są najczęstsze składniki żelek

Kolorowe żelki w jasnych kolorach

Niezależnie od tego, czy lubisz żelki po znalezieniu ich podczas specjalnego polowania na jajka wielkanocne, czy wybierasz je z ciasta po tym, jak zostały użyte jako dekoracja, czy całkiem dosłownie zjadasz je garściami przy biurku, jedna rzecz, z którą można się zgodzić jest to, że te słodkie małe cukierki są pyszne. I możemy za to podziękować idealnie zbilansowanej mieszance cukru, syropu i skrobi.
Sensowne jest, aby każdy producent żelek nadał przepis na swój własny sposób. Zniszcz to , na przykład, wykorzystuje cukier, syrop kukurydziany, modyfikowaną skrobię spożywczą i skrobię kukurydzianą w swoich ziarnach, oczywiście w połączeniu z aromatami i barwnikami. I dla Galaretki Brzuch , inny duży producent, jego receptura jest prawie taka sama – wykorzystują cukier, syrop kukurydziany i modyfikowaną skrobię spożywczą do przygotowania mieszanki żelków przed wprowadzeniem ich charakterystycznych sztucznych aromatów i dodanych kolorów.

Połączenie tych podstawowych składników jest dość typowe dla cukierków i wydaje się dość proste, ale to proces wytwarzania żelek nadaje im ostateczny, niepowtarzalny kształt i konsystencję.Jelly Beans zaczynają się od płynnych cukierków

Łyżka i kostka cukru do robienia żelek

Jak większość słodyczy, żelki zaczynają się od wprowadzenia cukru. Podczas gdy niektóre cukierki wykorzystują podstawowy cukier granulowany lub puder, aby uzyskać odpowiednią konsystencję, proces wytwarzania żelek zaczyna się od płynnej bazy cukrowej. Zgodnie z tym, co powiedzieli twórcy Jelly Belly Jelly Beans Insider biznesowy , proces zaczyna się od mikstury zwanej gnojowicą, która jest płynną mieszaniną wody, skrobi kukurydzianej, cukru i syropu kukurydzianego. Gdy mieszanka jest gotowa, dodaje się aromat, niezależnie od tego, czy składa się z soków owocowych, przecierów czy innych naturalnych lub sztucznych aromatów.

Gdy zawiesina zostanie wymieszana do perfekcji, mieszanina Jelly Belly trafia do urządzenia zwanego potentatem, które odgrywa rolę w tworzeniu kształtu żelki. Sprzęt wykorzystuje suchą skrobię kukurydzianą do tworzenia formy na tacach, które następnie przechodzą przez muldę, umożliwiając wtryskiwanie przygotowanej zawiesiny do form. Gdy każda forma jest pełna, kładzie się je na noc w ogrzewanej suszarni, aby cukierki w środku zaczęły twardnieć.Następnie żelki biorą cukrowy prysznic

Fabryka Jelly Belly David Paul Morris/Getty Images

Po całonocnym siedzeniu w suszarni, żelki w Jelly Belly potrzebują pobudki.

narodowy dzień pizzy 2021

W tym momencie to, co wychodzi z suszarni, to środek żelki, ale należy go przygotować przed dodaniem powłoki cukierkowej. Aby zapobiec pysznym środkom z żelków od trzymania się razem , udają się do spa. Zgodnie z tym, co powiedzieli twórcy Jelly Belly Jelly Beans Dzisiaj , Foremki do cukierków trafiają do łaźni parowej i prysznica z cukrem, a następnie trafiają do urządzenia przypominającego betoniarkę.

W kolejnym kroku cukiernicy dodają do miksera idealną proporcję syropu i cukru, aby uformować twardą powłokę cukierka. Gdy żelki wpadają do maszyn, syrop i cukier zaczynają gromadzić się na lepkim środku. Ta powłoka ostatecznie tworzy utwardzoną skorupkę, w którą wgryzamy się, delektując się żelkami.

Żelki są pokryte woskiem

Robienie żelek w fabryce Jelly Belly David Paul Morris/Getty Images

Ale w jaki sposób galaretka zyskuje lśniący połysk? Cóż, na to też jest krok. Gdy małe ziarenka cukierków obracają się w przypominającym betoniarkę naczyniu, rozwijając swoją zewnętrzną powłokę, są przygotowywane do ostatniej powłoki — wosku.

cena ciasta kolego valastro

Jest prawdopodobne, że różni producenci żelek stosują nieco inne procesy. Dla producenta żelków Zniszcz to , mieszanka glazury cukierniczej, wosku Carnauba i wosku pszczelego tworzy idealną powłokę końcową — i to samo dotyczy Galaretki Brzuch .

Glazura cukiernicza, lub szelak , jest w rzeczywistości glazurą, która składa się z wydzielin wytwarzanych przez owady po ssaniu soku drzew. Zwykle spotykany w Azji Południowo-Wschodniej, jest zbierany przez miażdżenie gałęzi, na których znajdują się wydzieliny, myte, a następnie zbierane w celu wykorzystania w wielu produktach w celu dodania zewnętrznej powłoki. Wosk Carnauba z kolei pochodzi z liści konkretnej brazylijskiej palmy, gdzie wosk pochodzi z liści drzewa i jest uszlachetniany do użycia. Jego temperatura topnienia jest wysoka i jest dość dobrze nierozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu idealnie nadaje się jako powłoka. W międzyczasie, wosk tworzy się w plastrach miodu, ponieważ pszczoły wydzielają wosk, ostatecznie budując się, aby pszczoły o strukturze plastra miodu wykorzystywały do ​​przechowywania miodu.

Te elementy układanki są wprowadzane podczas procesu bębnowania, pracując razem, aby stworzyć ostateczną powłokę, która sprawi, że te małe żelki lśnią jasno.

Większość żelek nie jest wegańska

Wosk

Jeśli chodzi o znalezienie słodyczy lub jakiejkolwiek innej żywności, która jest naprawdę bezpieczna dla tych, którzy zdecydują się na wegański styl życia, może to być niezwykle trudne. Istnieje wiele produktów spożywczych, o których myślisz, że są wegańskie, ale tak naprawdę nie są – i żelki są zwykle na tej liście.

Podczas gdy lepka, wewnętrzna część żelki zwykle jest zgodna z wytycznymi wegańskimi, to zewnętrzna część większości produktów usuwa te cukierki z listy żywności zatwierdzonej przez wegan. Weganie zdecydować się na wyeliminowanie ze swojej diety nabiału, jajek, mięsa lub innych produktów zwierzęcych.

Ponieważ większość żelek jest pokryta woskiem pszczelim, jak również szelak — oba produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego — nie są przyjazne weganom. Ale tylko dlatego, że niektóre firmy stosują te powłoki zewnętrzne, nie oznacza to, że wszyscy to robią. Robić Żelki Jolly Rancher , na przykład, firma eliminuje stosowanie glazury cukierniczej i wosku pszczelego i wybiera wyłącznie wosk Carnauba, co oznacza, że ​​każdy może cieszyć się z żelek.

Zrobienie żelek zajmuje kilka dni

Żelki

Proces wytwarzania żelek jest o wiele bardziej skomplikowany, niż wielu konsumentów może sobie wyobrazić. Trudno sobie wyobrazić, że w tak maleńki cukierek można poświęcić znaczną ilość czasu i poświęcenia, ale na pewno tak.

święty mikołaj starbucks pić

W rozmowie z Dzisiaj , CEO Jelly Belly, Lisa Brasher, poruszyła temat. „Zrobienie jednej fasoli zajmuje od 7 do 10 dni” – powiedziała. „I nie mają pojęcia, czego tak naprawdę potrzeba i jaką sztuką jest zrobienie żelki”.

Gdy ziarna zostaną pokryte ostatnią warstwą, mieszaniną wosków, to jeszcze nie koniec drogi dla tych małych żelek. Według Insider biznesowy , po tym kroku nadal są sprawdzane i sprawdzane pod kątem jakości, a następnie w końcu trafiają do druku i pakowania, zanim zostaną wysłane do sklepów.

Żelki zawierają wiele barwników spożywczych

Kolory żelek

Jasne, byłoby miło, gdyby jedzenie żelek było zdrowym nawykiem i życzymy sobie, aby każdy dodany smak i kolor był naturalny. Ale to zdecydowanie nie jest rzeczywistość.

Galaretki Brzuch , który ma około 50 głównych smaków, może pochwalić się równie wieloma różnymi kolorami ziaren. A wraz z tymi wszystkimi pięknymi kolorami jest mnóstwo barwnika spożywczego. Różne opakowanie Jelly Belly z 49 smaków, na przykład, zawiera 10 różnych sztucznych dodatków barwiących, aby uzyskać wiele kolorów w swojej tęczowej ofercie żelek, chociaż zawierają one również niektóre naturalne składniki barwiące.

Jeśli chodzi o Zniszcz to , ich lista różnych składników żelki obejmuje czerwone 40, niebieskie 1, żółte 5, żółte 6 i czerwone 3.

I chociaż wszystkie te barwniki spożywcze są z pewnością zatwierdzone przez FDA, liczba barwników spożywczych dodawanych do cukierków ze względu na ich żywe kolory z pewnością nie pozostaje bez dyskusji. Według Linia zdrowia , naukowcy skupili się nawet na badaniu związku między sztucznymi barwnikami spożywczymi a nadpobudliwością u dzieci, a także bezsennością, drażliwością, a nawet rakiem. W USA FDA nadal stoi na straży bezpieczeństwa barwników spożywczych, ale w Wielkiej Brytanii wymagane jest ostrzeżenie na etykiecie dla każdej żywności zawierającej sztuczny barwnik.

Wymyślanie nowych smaków żelków wymaga wielu kroków

Smaki żelek

Otwarcie paczki żelek to jak nurkowanie w całym świecie możliwości. I dla cukierka, który po raz pierwszy zaczął naprawdę zyskiwać na atrakcyjności dzięki smakom dla smakoszy w 1976, z pewnością przebyli długą drogę. Naprawdę, od popcornu z masłem, przez gruszki, po winogrona, a nawet o dosłownym smaku brudu, każdy znajdzie smak galaretki dla każdego, z więcej niż jednej marki. Ale wymyślenie tych smaków zajmuje dużo czasu i wysiłku. Według Insider biznesowy , każdy smak żelek ma swój własny przepis, którego należy przestrzegać, a jeśli chodzi o Jelly Belly, firma lubi, aby ich żelki smakowały dokładnie tak, jak naśladuje ten smak — a to wymaga wielu prób i błędów .

Rzecznik Jelly Belly powiedział Mentalna nić że tworzenie nowego smaku zaczyna się od spojrzenia na prawdziwe rzeczy w chromatografie gazowym, który tworzy opary, aby przeanalizować skład chemiczny tych zapachów, aby przekształcić je w smaki. Po stworzeniu smaku na podstawie zapachu, przechodzi on wiele testów smakowych, zanim otrzyma pieczęć zatwierdzenia do produkcji i rozpocznie długi proces przekształcania go w żelki.